MIT czy KIT?

Ocieplanie budynków za pomocą piany poliuretanowej jest najlepszym wyborem dla ciebie, Drogi Czytelniku. Nadal jednak istnieją obawy przed nowym rodzajem ocieplenia. Klient stojący przed wyborem sposobu izolacji ma obawy przed nową, nieznaną mu technologią, która nie jest rzekomo do końca sprawdzona. Boimy się tego, co nieznane. Wybierając formę ocieplenia naszego domu, będziemy poddani namowom przez ekipy budowlane i fachowców w sklepach  budowlanych  na starsze, niekoniecznie dobre materiały do ocieplenia. Posłużę się przykładem wełny mineralnej, dobrze znanej nam od kilkunastu lat.  Dlaczego sprzedawcy  proponują nam standardowe metody, zamiast nowsze rodzaje technologii? Co będzie dla nich ważniejsze: sprzedany produkt, czy twoje  zadowolenie? Niestety, Kierują się oni tylko zarobkiem, polecają produkt, którego zastosowanie jest skazane na klęskę. Zachęcają do sięgnięcia po to co znane, lecz niekoniecznie dobre i wytrzymałe.

Nasza firma gwarantuje profesjonalną obsługę. Najpierw przeprowadzamy wywiad z klientem, pytając o jego preferencje i oczekiwania, następnie dokonujemy oględzin miejsca, w którym ma odbyć się natrysk. Stosujemy natrysk pianą poliuretanową, gdy jest on wskazany. Dbamy o dobro klienta.

Zapraszam do lektury naszych artykułów. Mam nadzieję, że przybliżą one Państwu  nową technologię ociepleń i pozwolą dokonać właściwego rodzaju ocieplenia.

Przyjrzyjmy się kilku mitom na temat naszego narzędzia pracy. Udowodnimy Państwu, że to tylko puste słowa, które nie mają odzwierciedlenia w rzeczywistości.

  • Mit nr 1: Pianka poliuretanowa jest droższa od wełny mineralnej.

Tutaj odpowiedz będzie równoznaczna  z naszymi preferencjami. Jeśli zależy nam na jakości produktu i inwestycji na długie lat, to wybór piany będzie lepszym rozwiązaniem. Wybór wełny jest rozwiązaniem na ‘teraz’, lecz nie jest ona korzystna na przestrzeni lat. Wybierając wełnę mineralną zyskujemy tylko na cenie zakupu w pierwszym dniu. W dniu po zamontowaniu już tracimy pieniądze, bo parametry izolacyjne waty dzień po dniu są mniejsze.

Wybierając piankę poliuretanową zarabiamy dzień po dniu na izolacji latem i zimą, gdyż piana ma lepsze właściwości izolacyjne niż wełna mineralna. Pianka przy tym nie traci swoich właściwości, a producent daje 25 lat gwarancji na jej jakość.

Mylne jest porównywanie ceny piany poliuretanowej z ceną wełny. Cena piany zawiera w sobie materiał oraz profesjonalną usługę natrysku, a do ceny wełny mineralnej doliczyć trzeba koszty elementów mocowania wełny, foli oraz honorarium dla firmy wykonującą montaż wełny. Podliczając wszystkie wydatki dochodzimy do wniosku że ceny są zbliżone, wręcz nie kiedy identyczne.

  • Mit nr 2: Pianka uszkodzi elementy dachu .

Ten mit obalam, mówiąc stanowcze: NIE. Pianka poliuretanowa rozchodzi się tam gdzie została zaaplikowana i wchodzi tylko w te miejsca, gdzie nie ma oporu.

  • Mit nr 3: Wełna mineralna lepiej izoluje ciepło.

Jest to oczywiście fałsz. Pianka poliuretanowa  w kategorii przewodnictwa cieplnego jest dwa razy cieplejsza niż starodawna wełna. Współczynnik ten wynosi 0,020 – 0,025 dla pianki poliuretanowej, oraz 0,035 – 0,050 dla wełny mineralnej. Czym mniejszy czynnik przewodzenia ciepła, tym nasz dom jest lepiej izolowany, tym samym lepiej się w nim czujemy.

  • Mit nr 4: Pianka poliuretanowa to nowość na rynku.

Pianka poliuretanowa od lat jest znana jako ocieplenie w Polsce i za granicami kraju. Technologia natrysku pianki poliuretanowej pochodzi z USA i Kanady, gdzie stosowano ja we wczesnych latach osiemdziesiątych ubiegłego stulecia.  Ostre warunki pogodowe  w tamtejszych krajach zmusiły mieszkańców do zastosowania bardziej skutecznych rozwiązań technologicznych. W Ameryce przeważająca liczba budynków posiada konstrukcje drewniane. Cienkie ściany dobrze nadają się do ocieplenia poliuretanem, którego warstwa 20 cm chroni przed srogim mrozem.

  • Mit nr 5: Bezpośrednio po natrysku pianki można mieszkać w pomieszczeniu gdzie był prowadzony natrysk.

Każda pianka poliuretanowa po natrysku ma swój specyficzny zapach, który ulatnia się 2-7 dni zależnie od grubości warstwy, która została nałożona. Bezpośrednio po natrysku tworzą się w piance bąbelki, które są wypełnione gazem po reakcji wiązania poliolu i izocyjanianów. Po kilku dniach dopiero można zamieszkać w natryskiwanych pomieszczeniach, gdyż gaz ulotni się i pomieszczenie wypełni się czystym powietrzem.

  • Mit nr 6: Każda pianka poliuretanowa nadaje się  do ocieplenia naszego domu.

W zależności od izolacji miejsca, musimy dobrać odpowiedni  rodzaj pianki poliuretanowej. Należy uwzględnić gęstość pianki na metr sześcienny produktu. Pianki o gęstości  7-12 kg służą do izolacji cieplnej i akustycznej poddaszy, stropów i ścian działowych, zaś pianki o gęstości 30-37kg/m3 służy do ocieplania dachów ferm, stropów budynków gospodarczych itp. Gęstość  pianki 37-44kg/m3 służy do ocieplania termicznego budynków chłodniczych, w których przechowuje się produkty w obniżonych temperaturach. Pianka o gęstości 45-56kg/m3 służy do ocieplania dachów, po których można chodzić. Gęstość pianki od 57-70 służy do ocieplania dachów, gdzie ruch pieszych jest intensywny.

  • Mit nr 7: W piance zalęgną się owady, myszy i kuny.

Insekty nie zalegną się w piance, gdyż jest ona zbyt twarda, aby mogły one  znaleźć w niej schronienie. Gryzonie nie będą nadgryzać poliuretanu, gdyż nie jest on smaczny dla nich. Myszy i szczury zalegają się ,tam  gdzie znajdą pożywienie. Mogą one  ulokować się w pobliżu natryśniętej pianki, lecz nie bezpośrednio w niej.

  • Mit nr 8: Pianka jest palna.

Jest to oczywiście mit. Pianka jest jednym z najlepszych materiałów do ochrony przed ogniem. Istnieje kilka  potwierdzonych przypadków w Polsce, że poddasza zabezpieczone pianką poliuretanową zatrzymały ogień wewnątrz i nie przepuściły go na konstrukcję drewnianą przed przyjazdem straży pożarnej. Oczywiście pianka poliuretanowa nie będzie izolowała ognia przez dłuższy czas, ale wystarczy żeby wezwać straż pożarną i uratować nasz majątek. W przeciwieństwie do wełny, nie jest tak łatwo palna. Testy palności  pianek można zobaczyć na youtube i przeczytać wyniki na stronach internetowych producentów. Rekomenduje się natrysk pianki poliuretanowej o klasie palności E ze względu na jej właściwości samogasnące. Klasa E mówi nam, że pianka jest zaliczana do materiałów palnych. Przy kontakcie z ogniem pianka nie tli się, nie kapie, ani nie topi w kontakcie z ogniem. W porównaniu do  styropianu i wełny mineralnej pianka poliuretanowa to najlepsza opcja pod względem palności.

  • Mit nr 9: Pianka poliuretanowa jest produktem bez wad.

To mit. Pianka ma jedną wadę, która jest istotna dla wielu inwestorów. Jest to cena jaka musimy zapłacić za wykonanie natrysku. Czy zatem opłaca się inwestować w nową technologię? Czy pomimo licznym zalet, skusimy się na jej zastosowanie? Oczywiście, że tak. Licząc, że pianka przyniesie nam oszczędności na ogrzewaniu  rzędu 30-50% rocznie  w stosunku do innych metod ocieplenia, to inwestycja zwróci nam się po 18 miesiącach.  Drugi Czytelniku aplikując piankę otrzymujesz liczne korzyści, których nie dostaniesz stosując wełnę. Wybór pianki  jest  najlepszą inwestycją, której nie będziesz żałować.

 

Tags: , , , ,

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *